Mateja - II LO im. Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich
Co Nas Wyróżnia
Tradycja jest w naszej szkole ważna. Dlatego corocznie w szkole obchodzone są „stałe punkty programu” w tym te najpopularniejsze, czyli Dzień Patrona i Rajd Matejkowski. Jednak tradycja to nie tylko imprezy – to także Teatr Nieduży prowadzony przez mgr Monikę Maćkowiak, w którym nasi uczniowie mogą poczuć, jak to jest być aktorem i kółko ekologiczne prowadzone przez mgr Adama Balona.
Staramy się także, aby życie naszej szkoły nie było monotonne, dlatego uczestniczyliśmy i uczestniczymy w różnych projektach takich jak Comenius, Szkoła z Klasą i inne. Działamy także aktywnie na polu ekologii przez uczestnictwo w licznych konkursach ekologicznych, w których zdobywamy liczne nagrody i wyróżnienia.

Brak dzwonków
1 września mają szansę usłyszeć go dzieci w większości polskich szkół. Ale nie u nas! Brak dzwonków w naszej szkole to historia sięgająca 1987 roku. Zmagaliśmy się wtedy z poważną awarią braku prądu, którą długo nie udawało się naprawić. Wtedy właśnie dzwonki przestały dzwonić. Po przywróceniu zasilania zdecydowano o tym, aby go ponownie nie włączać, bo jakoś nikomu jego stresującego dźwięku specjalnie nie brakowało :) Zamiast dzwonka na korytarzach i w salach lekcyjnych pojawiły się zegary, a niedługo potem wystartował szkolny radiowęzeł, który w niezawodny i dokładny sposób poprzez muzykę wyznacza ramy przerw międzylekcyjnych. Okazało się także, że do braku dzwonków bardzo pozytywnie podchodzi także młodzież, która na początku nie umie się przyzwyczaić do jego braku. Na szczęście ten efekt szybko mija ;)

Dzień Patrona
Jan Matejko słynął z umiejętności barwnego opowiadania o swoich czasach i do swojego pokolenia ukrywając się pod historycznym przebraniem. Jego patronat nad naszą szkołą od zawsze nadawał jej artystyczny wymiar przyciągając niespokojne duchy. Uczczeniu tej postaci służył Dzień Patrona, który w poprzednim stuleciu odbywał się na sali gimnastycznej, gdzie młodzież prezentowała tzw. żywe obrazy. Przedstawiały one najnowsze wydarzenia i dylematy w charakterystycznym dla Matejki układzie i stylu.
Od kilkunastu lat Dzień Patrona odbywa się na deskach sceny Siemianowickiego Centrum Kultury. Tu ogłaszane są wyniki konkursów wiedzy o Matejce oraz plastycznych. Tu odbywa się koncert finałowy, w trakcie którego niemal wszyscy uczniowie i nauczyciele występują na scenie. Jego celem nie jest bowiem deklamowanie parateatralnych scenariuszy typowych dla szkolnych akademii. Uczniowie współdecydują o temacie przewodnim prezentacji, sami, czasem przy współudziale wychowawców tworzą scenariusz i realizują go na scenie. Ich interpretacja jest czasem nastrojowa, często kabaretowa, nierzadko ryzykowna, ale zawsze żywa, prawdziwa i dzięki temu pełna autentycznego zaangażowania. Dzięki Dniowi Patrona młodzież uczy się współpracy w grupie, walki ze stresem, publicznych wystąpień, czyli umiejętności niezbędnych w postmodernistycznym świecie. Pewnie dlatego na to szkolne święto od lat przybywają absolwenci, których reprezentanci wchodzą do Jury.

Wolontariat
Wolontariat w naszej szkole to temat, który jest zdecydowanie zbyt obszerny dla tej strony. Wieloletnia tradycja, masa wolontariuszy, aukcje, kwesty, współorganizacja wydarzeń kulturalnych… Jest tego tak dużo, że zdecydowaliśmy o uruchomieniu w 2014 roku osobnego portalu, na którym znajdują się wyłącznie informacje dotyczące wolontariatu w naszej szkole. Strona ta ma swój własny adres i jest to http://wolontariat.mateja.edu.pl – zachęcamy do zaglądnięcia na nią i zapoznania się z bogatą tradycją wolontariatu w Matei.

 

Wszyscy partnerzy
O partnerze
Strona www
Pakiet sponsorski: "Sowa" (szkoła)
Mateja - zbiórka darów